ΣΥΓΚΙΝΗΤΙΚΗ YΠΟΔΟΧΗ ΤΟΥ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΟΥ ΦΛΩΡΙΝΗΣ ΑΥΓΟΥΣΤΙΝΟΥ ΚΑΝΤΙΩΤΟΥ ΣΤΟ ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ ΤΟ 1990
![date](https://www.augoustinos-kantiotis.gr/wp-content/themes/blueshadow/images/date.png)
![filed](https://www.augoustinos-kantiotis.gr/wp-content/themes/blueshadow/images/filed.png)
ΥΠΟΔΟΧΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΩΝΗΣΗ
ΤΟΥ ΗΓΟΥΜΕΝΟΥ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗ ΦΛΩΡΙΝΗΣ π. ΑΥΓΟΥΣΤΙΝΟ ΚΑΝΤΙΩΤΗ, ΤΗΝ ΕΟΡΤΗ ΤΗΣ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΕΩΣ ΤΟΥ ΣΩΤΗΡΟΣ ΤΟ 1990, ΣΤΗΝ ΙΕΡΑ ΜΟΝΗ ΤΟΥ ΚΟΥΤΛΟΥΜΟΥΣΙΟΥ
Ο Γέροντας αγωνιστής ιεράρχης πήγε στην Ιερά Μονή του Κουτλουμουσίου το 1990, κατόπιν προσκλήσεως. Φόρεσε για πρώτη φορά στην ζωή του τον μανδύα του επισκόπου, κάνοντας υπακοή ως απλός μοναχός. Συγκινημένος ο ηγούμενος τον υποδέχθηκε και τον προσφώνησε.
Ακούγοντας το μικρό απόσπασμα της υποδοχής αποκτάτε μια μοναδική εμπειρία του μεγαλείου της Ορθόδοξης Εκκλησίας και νιώθετε ως παρόντες στην υποδοχή.
__
_
Για το θέμα της ομιλίας που ενόχλησε εναν πατριαρχικό της Ιεράς επιστασίας και ζήτησε την απέλασή του Γέροντος επισκόπου θα γράψουμε σ’ επόμενο άρθρο.
Add A Comment
You must be logged in to post a comment.