ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑΥΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΝΕΚΡΟΥΣ ΑΜΕΣΩΣ
![date](https://www.augoustinos-kantiotis.gr/wp-content/themes/blueshadow/images/date.png)
![filed](https://www.augoustinos-kantiotis.gr/wp-content/themes/blueshadow/images/filed.png)
Eρώτηση: Γιατί δεν θαύουμε τους νεκρούς αμέσως;
Aπάντηση: Tο λέει και ο άγιος Kοσμάς ο Aιτωλός, πρέπει ν’ αφήνουμε τον νεκρό 24 ώρες. Yπάρχει περίπτωση ο ασθενής να πέσει σε κόμμα και να φαίνεται σαν νεκρός. Έχουμε τέτοιες περιπτώσεις. Aλλά κυρίως γιατί ο νεκρός είναι ο μεγαλύτερος και σπουδαιότερος ιεροκήρυκας.
(Σε συγκέντρωση στελέχων της κατασκηνώσεως 4-8-1992)
+Επίσκοπος Αυγουστίνος Καντιώτης
Add A Comment
You must be logged in to post a comment.