1967: Ο χειροτονηθης επισκοπος Αυγουστινος Καντιωτης οδευει στην Μητροπολη του. Πρωτη σταση στην Κοζανη, που ονομαζει πρωτευουσα της καρδιας του & εργαστηκε τα χρονια της Κατοχης 1943-1945. Θριαμβευτικη υποδοχη στην Μητροπολη του – Πτολεμαϊδα – Αμυνταιο – Φλωρινα. (Για την εργασια του π. Αυγουστινου στη Φλωρινα & την μεγαλη προσφορα του, το 1942-1943, εφτασαν στα χερια μας με θαυμαστο τροπο, διασωθεντα απορρητα επισημα εγγραφα, που τον ονομαζουν σωτηρα της πολεως. θα τα δημοσιευσουμε προσεχως). Παρακολουθηστε και ακουστε αποσπασματα των λογων του
![date](https://www.augoustinos-kantiotis.gr/wp-content/themes/blueshadow/images/date.png)
![filed](https://www.augoustinos-kantiotis.gr/wp-content/themes/blueshadow/images/filed.png)
Πρωτη δηλωση του Μητροπολη του Αυγουστινου στο ποιμνιό του
«Θα θυσιασω τον θρονο χαρη των αρχων
και οχι τις αρχες μου χαριν του θρονου»
Ὁ ἐπίσκοπος Αὐγουστῖνος στὸν δρόμο τῶν ἁγίων ἀποστόλων, ἀγῶνες καὶ περιπέτειες τοῦ Μητροπολίτου
«Ἐσυ π. Αὐγουστῖνε θὰ ἐργασθῆς γιὰ τὴν Ἐκκλησία, κ᾽ ἐμεῖς θὰ σὲ βοηθοῦμε μὲ τὴν προσευχή μας». (Γέρ. Ἰωσήφ ὁ Ἡσυχαστής)
———-
———
Add A Comment
You must be logged in to post a comment.